A 2023-as év első hetében több mint 18 százalékkal több eladó lakóingatlan várt gazdára, mint tavaly ilyenkor. Ugyanakkor az ingatlanpiaci kereslet 40 százalékkal csökkent egy év leforgása alatt.
Az egész tavalyi évben változatosan alakult a hazai ingatlanpiac. Az idei kilátásokat 5 olyan trend határozhatja meg, ami az inflációval, rezsiszámlákkal, lakástámogatásokkal, építési kedvvel és piaci túlkínálattal függ össze.
Az év végén több olyan támogatást is meghosszabbításra került, amelyek nélkül a lakáspiacot kisebb forgalom és csökkenő árak jellemezték volna 2023-ban.
A szomszédban zajló háború és a nehéz gazdasági helyzet a lakáspiacon is éreztette hatását. Egy friss gyűjtés a magyarországi ingatlan adás-vétel idei legjeit gyűjtötte csokorba.
Bár jól indult az idei év a lakáspiacon, a bizonytalanabbá váló gazdasági helyzet miatt nagyot változott a helyzet. Az előttünk álló hónapokban a szakértők várakozásai szerint a vevők alkupozíciója fog javulni.
A hazai ingatlanbérleti piacon a mögöttünk hagyott hónapokban díjemelkedési tendencia volt érezhető. A lakáspiaci kilátások ugyanakkor tovább romlottak.
A Soroksári úton épülő City Pearl beruházás részeként eredeti formájában építették újjá a Közvágóhíd terület egykori Fogadóépületét. Az ingatlant szigorú műemlékvédelmi előírásoknak megfelelően, korhűen módon állították helyre.
Pest megye a legkedveltebb célpont az országon belül költözők számára, több mint 62 ezren érkeztek oda más megyékből vagy a fővárosból 2021-ben. A népszerűségi lista elején szerepel még Budapest, Borsod-Abaúj-Zemplén, Győr-Moson-Sopron és Fejér megye.
A lakosság lakásfelújítási és -korszerűsítési tervei a negyedik negyedévben kissé visszaestek negyedéves és éves összevetésben egyaránt. Az Otthonfelújítási program kifutása, valamint a gyorsan emelkedő építőanyag- és kivitelezési árak finanszírozási oldalról nehezítik a korszerűsítési munkák elvégzését.
A koronavírus járvány, illetve Ukrajna orosz inváziója jelentősen megzavarta a globális ellátási piacot. A két esemény hatással volt és van többek között a mezőgazdaságra, az élelmiszeriparra, illetve az építőiparra egyaránt.
A felmérések szerint hazánkban a lakosság 25 százaléka él nedves, rosszul szellőző otthonokban. Vagyis minden negyedik ember lakása nedves, rosszul szellőző, akár penészes. A nedves környezet 40 százalékkal növeli az asztma és a légzőszervi betegségek kialakulásának esélyét.
Az új rezsiszabályok hatása már érezhető az lakáspiacon, egyre többen keresik az olcsóbb fűtési megoldásokkal rendelkező, takarékosabb lakóingatlanokat.
Felemás képet mutat a hazai albérletpiac. Országosan a lakbérek augusztusban 24,8 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál. Azonban az infláció hatását is figyelembe véve, azaz reálértéken az albérletárak továbbra is a járvány előtti szinten vannak.
Rezsicsökkentés megújulókkal – ez lehetne annak az új negyednek a mottója, amit Bécs Donaustadtban alakít ki a következő két évben. Az osztrák főváros legújabb lakóparkja olyan otthonokat nyújt majd a beköltözőknek, amelyek száz százalékig helyben előállított megújuló energia felhasználásán alapulnak és még plusz energiát is termelnek.